Obejrzyj film z edycji z 2019 r.
Limit czasu na przejechanie PTJ wynosi 40 godzin, ale zdecydowana większość uczestników przekracza linię mety znacznie szybciej. W wykresie po lewej stronie widoczny są poszczególne przedziały czasowe oraz procent startujących który osiąga dany wynik.
Uczestnicy PTJ
Począwszy od pierwszej edycji Pierścienia Tysiąca Jezior w roku 2012 liczba uczestników systematycznie wzrasta. Rekordowa pod względem frekwencji była edycja w roku 2021, kiedy to na starcie stanęło aż 280 osób.
Uczestnicy PTJ
Historia ultramaratonu kolarskiego Pierścień Tysiąca Jezior sięga roku 2012.
Zapoczątkowany w roku 2012 ultramaratonu kolarski Pierścień Tysiąca Jezior 610 km non-stop w ciągu kilku lat uzyskał miano jednej z największych imprez organizowanych w północno-wschodniej części Polski. Początkowo wyścig organizowany był wraz z Fundacją Randonneurs Polska i miał formułę brevetu.
Począwszy od roku 2015 impreza nabrała obecnego wymiaru, stając się zarówno kwalifikacją do ultramaratonu kolarskiego Bałtyk-Bieszczady Tour 1008 km non-stop, jak i częścią cyklu Pucharu Polski w Ultramaratonach Kolarskich. Licząca przeszło 600 kilometrów trasa „Pierścienia” wiedzie przez najbardziej urokliwe regiony Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Liczne przewyższenia na trasie sprawiają, że ultramaraton Pierścień Tysiąca Jezior 610 km non-stop to nie lada wyzwanie.
Na trasie maratony niezmiennie przygotowywane są punkty kontrolnych, na których zawodnicy mogą odpocząć i zaopatrzyć się w potrzebny prowiant. Na 325 kilometrze trasy Pierścienia Tysiąca Jezior organizatorzy przygotowali Duży Punkt Kontrolny, gdzie na kolarzy czeka ciepły posiłek oraz miejsce do spania. Limit na pokonanie trasy wynosi 40 godzin. Na wszystkich zawodników którzy przekroczą linię mety w wyznaczonym limicie czeka pamiątkowy medal.
XII edycja ultramaratonu kolarskiego Pierścień Tysiąca Jezior odbędzie się w dniach 1-2.07.2023.
© 2021 pierscientysiacajezior.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone